CHINDIA MAI FACE O VICTIMĂ Şl RĂMÂNE FĂRĂ GOL PRIMIT ÎN PLAYOUT UTA Arad – Chindia Târgovişte 0-1 (0-0)

Stadion: Francise von Neumann. Fara spectatori
A marcat: P. lacob (min. 62) UTA: Fl. lacob – Peteleu (Şliakov ’61), Erico, Fl. Ilie, Roumpoulakou – Albu (Rus ’87), Vorobjovas – Ad. Petre (Hora ’60), Roger, Rusu (Miculescu ’87) – Voinea (Antal ’60). Antrenor: Laszlo Balint Chindia Târgovişte: Aioani – Martac, Piţian, Celea (Dinu ’74), Kocic – Neguţ (Raţa ’82), lacob, Dulca, Dumitraşcu (capuşa ’82) – Yameogo (Popa ’61), Berisha (Florea ’60). Antrenor: Emil Săndoi
Cartonaşe galbene: Rusu ’28 / Piţian ’44, Neguţ ’78
Arbitri: Horaţiu Feşnic – Marius Marica, Alexandru Voda – Florin Marcu Observator: Szekely Zoltan
Chindia s-a impus la Arad, 1-0 cu UTA, iar elevii lui Emil Săndoi continuă forma excelentă din play-out.
Prima repriză a început cu oaspeţii în atac, iar în minutul 15 Celea centrat în careu, dar lacob a ajuns târziu la minge şi nu a putut s-o trimită spre poarta arădenilor. În ultimul minut al primei reprize a venit replica gazdelor, când lovitura liberă a lui Adrian Petre a fost reţinută de Aioani.
După pauză, Chindia a dat lovitura, iar Paul lacob a marcat în minutul 62 singurul gol al meciului. Mijlocaşul a şutat perfect de la 20 de metri, iar portarul UTEI nu a avut nicio reacţie.
Până la final, UTA nu a avut puterea să egaleze, iar Chindia rămâne astfel neînvinsă în play-our.
Chindia este în continuare lider în play-out-ului Ligii 1, cu 33 de puncte, şi cu 4 victorii şi un egal în cinci etape De partea celaltă, UTA este pe 4, cu 25 de puncte.

RĂMÂNE CHINDIA FĂRĂ SĂNDOI?

Săndoi a dezvăluit că jucătorii i-au cerut liber după victoria cu UTA, însă nu vrea ca echipa să lase o imagine proastă pe finalul campionatului, deşi nu mai poate retrograda direct: „Am făcut o figură frumoasă până acum, dar vrem să facem în continuare o figură frumoasă. Nu s-a terminat […]