CHINDIA ÎNCEPE SĂ SPERE LA PROMOVARE!

Etapa cu numărul 30 s-a încheiat luni seara cu derby-ul judeţului Argeş în care echipa pregătită de Augustin Eduard a primit vizita Mioveniului. Ca şi în precedentele două dueluri, soarta meciului a fost decisă pe final, victoria revenind pentru a doua oară la rând celor de la Fotbal Club Argeş. Dacă pe 1 mai 2018, Mioveniul a câştigat la Piteşti prin golul lui Cosmin Năstăsie din al cincilea minut de prelungire, în turul actualei ediţii de campionat victoria i-a revenit celor de la Fotbal Club Argeş, printr-un gol reuşit de lonuţ Şerban în al patrulea minut de prelungire. Luni, pe stadionul din Trivale, gazdele au dat lovitura în minutul 90, atunci când, în urma unui corner, balonul a ajuns la Panait, care a şutat din prima, fără şansă pentru Croitoru. Oaspeţii au alergat disperaţi după egalare, însă tot piteştenii au fost cei care au marcat în minutele de prelungire, în urma unui contraatac pornit pe dreapta de Nilă şi finalizat de Florescu.
Fotbal Club Argeş, a patra victorie consecutivă
Venirea lui Augustin Eduard pe banca celor de la Fotbal Club Argeş a schimbat în bine faţa grupării piteştene, care a câştigat toate meciurile jucate cu noul antrenor pe bancă. Trei la rând au fost victorii cu acelaşi scor, 2-1, victime fiind Aerostar, Luceafărul şi FC Petrolul Ploieşti, în timp ce meciul cu CS Mioveni a fost primul fără gol primit în mandatul lui Eduard.
De partea cealaltă, eşecul suferit de echipa pregătită de Daniel Opriţa a pus capăt unei serii de patru meciuri consecutive fără eşec, ultimele trei fiind victorii la rând. În urma acestui rezultat, cele două grupări argeşene şi-au păstrat poziţiile în clasament, gazdele apropiindu-se la trei puncte de ocupanta locului 5, FC Petrolul Ploieşti
Viorel Tănase, noul antrenor al Energeticianului
Deşi au trecut nouă etape din 2019, o echipă din eşalonul secund nu a reuşit să obţină prima victorie în acest an calendaristic. Este vorba de ACS Energeticianul, care a bifat patru egaluri şi cinci eşecuri în anul în curs, ultimele trei etape consemnând înfrângeri pe linie.
În acest sens, oficialii clubului care îşi dispută meciurile de pe teren propriu la Petroşani, au operat o schimbare la nivelul băncii tehnice, anunţând luni după amiază numirea lui Viorel Tănase ca antrenor principal. Acesta va fi ajutat de secundul Liviu Rusu şi de antrenorul de portari Emil Szolomajer, cel care a fost trecut în rapoartele de joc ale ultimelor cinci etape ca antrenor principal a echipei.
Iată rezultatele şi marcatorii etapei a XXX-a:
13.04.2019, ora 11:00 CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu -ACS FC Academica Clinceni 0-2 (0-1)
Robert lon (23), Vasile Olariu (52) CS Aerostar Bacău – ASC Daco-Getica
Bucureşti 2-1 (1-1) Valentin Buhăcianu (2, 90+3) / Philippe Nsiah (19)
13.04.2019, ora 12:00 CS Baloteşti – CS Sportul Snagov SA 0-0
13.04.2019, ora 14:00 AS FC Universitatea Cluj – ASSCS Farul Constanţa 2-1 (1-0) Cristian Gavra (3), Dorin Goga (59) / Diogo Rosado (90+4)
14.04.2019, ora 11:00 FC Metaloglobus Bucureşti -AFC UTA Arad 3-0 (2-0) Valentin Ghenovici (24), Ovidiu Herea (25), Claudiu Herea (76) ACS Energeticianul -AFC Ripensia Timişoara 2-3 (1-1) Robert Petre (45+2), Cosmin Ionică (70) / Adrian Stoica (32), Mansour Gueye (52), Octavian Drăghici (90+4)
14.04.2019, ora 12:00 AFC Chindia Târgovişte -ACS Poli Timişoara 1-0 (1-0) Cristian Cherchez (18 – pen.)
14.04.2019, ora 14:00 CS Luceafărul Oradea –
FC Petrolul Ploieşti 3-1 (2-0)
Vasile Pop (25), Gabriel Paraschiv (29), Gabriel Preoteasa (78 – pen.) / Robert Moldoveanu (47)
14.04.2019, ora 15:00
ACS ASU Politehnica Timişoara -ACS Dacia Unirea Brăila 4-0 (4-0) Cristian Ene (22), Alin Manea (24), Adrian Bedea (28), Alexandru Cherecheş (36)
15.04.2019, ora 18:00
Fotbal Club Argeş – CS Mioveni 2-0 (0-0) Andrei Panait (90, Eduard Florescu
(90+4)

De ce ar trebui să alegi un boiler cu pompă de căldură pentru apa caldă?

Boilerele cu pompă de căldură sunt o opțiune tot...

Pe 26 aprilie 2024, la Muzeul de Istorie din Târgoviște, ora 17:00, va avea loc evenimentul „Vinerea Floriilor”

În calendarul creştin ortodox, Sărbătoarea Sfintelor Paşti ocupă cel...