Antrenorul lui Metaloglobus, dezgustat de ceea ce a trăit la Târgovişte „AM FOST ÎNJURAŢI CA LA UŞA CORTULUI. NU MERITAM AŞA CEVA”

„Nu am cum să încep decât prin a-mi felicita jucătorii! Da, îi felicit din toată inima, după o înfrângere nemeritată, după un rezultat decis în urma unor mari greşeli de arbitraj. Eu nu sunt genul de antrenor care să se certe cu arbitri, nici nu am competenţele necesare pentru a analiza prestaţia unui arbitru, chiar dacă ştiu regulamentul la virgulă. Tocmai de aceea am evitat mereu să vorbesc de arbitraj. M-am concentrat mereu pe munca mea, am încercat mereu să remediez problemele din jocul echipei mele, chiar dacă pe parcursul acestui sezon de primăvară am pierdut puncte importante ca urmare a greşelilor de arbitraj. Am tăcut mereu. Însă, azi, efectiv nu am ştiut ce să le spun jucătorilor în vestiar după un meci în care au dat totul pe teren şi care nu ar fi trebuit să fie decis de brigada de arbitri. Chindia este o echipă foarte bună, care merită cu prisosinţă promovarea în primul eşalon, felicitări lui Viorel Moldovan, felicitări jucătorilor lui. Însă nu cred că aveau nevoie de acest ajutor! Primul gol al gazdelor marcat din offside evident, avem penalty neacordat la scorul de 1-1, plus eliminare nejustificată la jucătorul nostru. Nu vreau să pun imaginile aici, cine a văzut meciul ştie foarte bine despre ce vorbesc. Dar cerem respect!!! Respect pentru sutele de ore pe care le petrecem pe terenurile de antrenament, respect pentru carierele noastre, care oricând pot fi influenţate de astfel de decizii!!! La fel cum noi îi respectăm pe arbitri, pretindem şi noi respect şi corectitudine. E prea mult??”, spune Laszlo Balint pentru liga2.prosport.ro.
Antrenorul lui Metaloglobus a povestit şi un moment şocant trăit la pauza meciului, când el şi jucătorii săi se îndreptau spre vestiar. Spectatorii din zona tunelului către vestiare i-au înjurat pe Balint şi jucători ca pe maidan, spune tehnicianul. Totul pentru că echipa sa a jucat fotbal şi nu s-a predat. La pauză, rezultatul era unul egal, 1-1.
„Apoi, ce ni s-a întâmplat atât la pauza meciului, cât şi la final, este ceva de maidan… Am fost înjuraţi în fel şi chip de către anumite persoane aflate în zona tunelului de acces la vestiare. De ce? Pentru că am jucat fotbal, pentru că am fost prea motivaţi! Da, jucătorii mei au fost motivaţi să demonstreze că pot învinge o echipă aproape promovată în prima ligă chiar pe terenul ei! Au luptat pentru fiecare minge, au alergat enorm, au respectat sarcinile tactice. Şi-au respectat meseria, la fel cum şi noi, staff-ul tehnic, ne-am respectat meseria pregătind acest meci la victorie! Merităm să fim blamaţi şi înjuraţi pentru asta??? Respectaţi-ne!!!”, a mai spus Balint.