Published On: mie, mart. 7th, 2018

ANDREEA PĂRĂLUŢĂ, DIN NOU TITULARĂ ÎN POARTA ROMÂNIEI

Reprezentativa feminină a României a învins cu 2-1 selecţionata similară a Iordaniei, marţi, 6 martie, în ultima partidă din cadrul turneului amical Gold City Cup.
Tricolorele au deschis scorul încă din minutul 9, în urma reuşitei Cristinei Carp şi au mărit avantajul prin golul Andreei Voicu. În cea de-a doua repriză, Jbarah a micşorat din diferenţa de pe tabelă, în urma golului marcat în minutul 53. Astfel, România încheie turneul găzduit de Turcia cu o victorie, încheind pozitiv bilanţul celor patru partide disputate la Gold City Cup, în care a mai înregistrat două remize (0-0 cu Ucraina şi 1-1 cu Irlanda de Nord) şi o înfrângere, 3-0 cu Franţa B. Iordania – România 0-2 (Jbarah 53 / Carp 9, Voicu
16)
Echipa României pentru partida cu Iordania: Părăluţă – Bănuţă (Corduneanu, 46′), Nagy, Goder (Meluţă 46′), Giurgiu – Bortan (C), Herczeg (Ciolacu 58′), Vătafu – Bâtea (Rus, 46′), Carp (Barabasi, 64′), Voicu (Negrea, 80′) Rezerve: Boandă, Neacşu, Bistrian Selecţionerul Mirel Albon a convocat 20 de jucătoare pentru acest turneu: Portari: Andreea Părăluţă (Atletico Madrid/Spania), Lavinia Boandă (Olimpia Cluj) Fundaşi: Andreea Corduneanu (Heniu Prundu Bârgăului), Claudia Bistrian (CFR Timişoara), Adina Giurgiu (Sassuolo/Italia), Anne-Marie Bănuţă (Rodez Aveyron/Franţa), Teodora Meluţă (Olimpia Cluj), Brigitta Goder (ETO Gyori FC/Ungaria), Melinda Nagy (Olimpia Cluj) Mijlocaşi: Ioana Bortan (Olimpia Cluj), Ştefania Vătafu (UDG Tenerife/Spania), Andreea Voicu, Mihaela Ciolacu (ambele Olimpia Cluj), Maria Neacşu (CFR Timişoara), Andrea Herczeg (Mallbackens IF/Suedia), Kinga Barabasi (Ladies Târgu-Mureş),
Atacanţi: Cristina Carp (Olimpia Cluj), Laura Rus (Sassuolo /Italia), Oana Negrea (OlimpiaCluj), Mara Bâtea (Olimpia Cluj).