ANCA STOENESCU PRINTRE VEDETELE ROMÂNIEI ÎN EŞECUL CU FRANŢA

Reprezentativa feminină a României a fost depăşită net, sâmbătă seara, de puternica selecţionată a Franţei, într-un meci contând pentru etapa a cincia din cadrul Grupei E a FIBA Women’s Eurobasket 2019 Qualifiers, „Acvilele” pregătite de antrenorul Dragan Petricevic cedând în disputa găzduită de SalaSporturilor Horia Demian din Cluj-Napoca, cu scorul
de 61-90 (18-21, 13-21, 14-27, 1621). Deşi au avut un start bun de partidă, menţinând echilibrul pe teren în prima parte, tricolorele noastre au cedat în faţa presiunii adverse în următoarele sferturi, Franţa reuşind să speculeze perfect nenumăratele ratări şi greşeli de tehnică individuală adunate în tabăra noastră şi să se desprindă în învingătoare detaşată. Tot în această seară, Slovenia a trecut de Finalnda, în deplasare, cu scorul de 88-68, şi urmează peste numai patru zile să joace în fief-ul Franţei pentru stabilirea câştigătoarei grupei E, în vreme ce naţionala României va primi replica Finlandei, miercuri, de la ora 20:00, într-o ultimă partidă din această campanie, întâlnire care va fi transmisă de asemenea în direct de DIGI
SPORT.
Confruntarea găzduită în această seară de Sala Sporturilor Horia Demian din Cluj-Napoca a debutat promiţător pentru naţionala noastră, Walker şi Mărginean reuşind să găsească unele breşe în apărarea galonatei selecţionate a Franţei şi să menţină un echilibru pe tabelă, scorul la finalul primului sfert fiind uşor favorabil baschetbalistelor antrenate de fosta mare stea a Hexagonului, Valerie Garnier: 2118. Din păcate, lucrurile s-au modificat substanţial începând din cel deal doilea sfert, fosta campioană europeană schimbând total „macazul” în apărare, fapt care i-a şi permis să înceapă să domine clar lupta de sub ambele panouri. Cu Annemarie Părău-Godrine refăcută integral de pe urma unei accidentări, antrenorul Dragan Petricevic este forţat să caute şi alte soluţii iar România începe să fie din ce în ce mai surprinsă de presiunea fantastică impusă de adversare, ratările şi mingile pierdute înmulţindu-se în tabara noastră. Speculând la maxim „minusurile” ofensivei noastre şi forţând din ce în ce mai tare în duelurile de sub panou, Franţa se desprinde până la pauză la 42-31. La reluare, oaspetele continuă cu aceeaşi strategie, bazându-se şi pe un plus evident la jucătoarele de sub panou, iar România continuă să nu găsească soluţii şi să greşească din ce în ce mai mult, astfel că la finalul celui de-al treilea sfert scorul capătă proporţii, 69-45 în favoarea Franţei. Situaţia nu se schimbă deloc în ultimele zece minute de joc, „Acvilele” continuă să irosească mingii în atac şi să fie surprinse în apărare pe dueluri directe, în vreme ce Franţa reuşeşte să atingă şi „graniţa” de 30 de puncte diferenţă. Ultimele secvenţe nu produc modificări majore pe teren, deşi România a mai tot încercat să mai diminueze din proporţiile eşecului, astfel că fluierul final al arbitrilor a consemnat victoria clară a Franţei, cu scorul de
90-61.
Principalele marcatoare ale naţionalei României au fost MĂRGINEAN (18 p, 3 rec, 4 pase, 3 int), GHIZILA (11 p, 1×3, 3 rec, 1 pasă, 2 int), WALKER (10 p, 1×3, 6 rec, 2 int) şi STOENESCU (8 p, 2×3, 3 rec, 1 pasă), în vreme ce de la învingătoare s-au remarcat CIAK (15 p, 7 rec, 1 pasă, 1 int, 1 cap), MIYEM (11 p, 3 rec, 1 pase, 2 int) şi MICHEL (11 p, 1×3, 2 rec, 5 pase, 4
int).
Tot sâmbătă seara, Slovenia a trecut de Finalnda, în deplasare, cu scorul de 88-68, şi se menţine in continuare pe prima poziţie în clasamentul Grupei E, cu punctaj maxim.
Conform programului com-petiţional FIBA, miercuri, va avea loc ultima rundă din Grupa E a FIBA Women’s Eurobasket 2019 Qualifiers, naţionala României urmând să primească replica Finlandei tot în Sala Sporturilor Horia Demian din Cluj-Napoca, dar de la ora 20:00, într-un joc ce va fi transmis în direct de DIGI SPORT.
Pe de altă parte, ţinând cont de clasamentul Grupei E, Franţa şi Slovenia îşi vor disputa supremaţia grupei, miercuri seara, ambele echipe fiind deja calificate la turneul final continental ce va avea loc în Serbia şi Letonia.

ŞTIINŢA BACĂU A CLACAT PE TEREN PROPRIU

Agroland Timişoara s-a impus cu scorul de 3-1 la Bacău, contra Ştiinţei, graţie unui joc foarte bun al Roxanei Iancu şi a lui Jovanovic, ambele cu 16 puncte reuşite. De la gazde s-au remarcat Rogojinaru (11 puncte), Otasevic şi Koleva, ambele cu câte 10. _ În celelalte două meciuri programate […]