ACADEMICA CLINCENI, TOT MAI APROAPE DE LIGA I

Date:

Duminică a avut loc derby-ul etapei cu numărul 28, între primele două clasate la finalul rundei anterioare, Academica Clinceni şi Sportul Snagov, ocupanta locului secund fiind gazda de ieri. Echipa pregătită de Eugen Trică nu a avut la dispoziţie decât varianta victoriei pentru a o detrona din fotoliul de lider pe adversara de duminică, însă fluierul de final a găsit-o fără toate cele trei puncte puse în joc.
Robert Ion a deschis scorul pentru Academica, cu patru minute înainte de pauză, pentru ca Bogdan Barbu să lămurească problema învingătoarei în minutul 55, cu o execuţie impecabilă din lovitură liberă.
În urma acestui rezultat, Academica Clinceni s-a distanţat în fruntea clasamentului la patru puncte de ocupanta locului secund, Chindia Târgovişte. Ilfovenii au ajuns la 11 meciuri consecutive fără eşec, dintre care doar unul s-a terminat la egalitate, restul fiind victorii.
Snagovul a căzut pe locul 4
Ajunsă la al treilea meci consecutiv fără victorie, ultimele două la rând fiind eşecuri, Sportul Snagov a coborât în clasament până pe locul patru, după ce la finalul etapei cu numărul 26 era lider.
Ilfovenii au fost depăşiţi în clasament şi de FC Petrolul Ploieşti, care a învins duminică pe Aerostar cu 2-0, chiar la Bacău. Prahovenii i-au egalat la puncte pe cei de la Snagov, dar i-au depăşit în clasament la golaveraj.
Iată marcatorii etapei a XXVIII-a: 05.04.2019, ora 17:00 AFC Chindia Târgovişte – ACS Dacia Unirea Brăila 3-0 (0-0)
Minai Leca (52), Daniel Florea (56),
Cristian Cherchez (61 – pen.)
06.04.2019, ora 11:00
CS Luceafărul Oradea – Fotbal Club
Argeş 1-2 (0-0)
François Yabré (69) / Cătălin Barbu (57), Vasile Buhăescu (81) ACS Energeticianul – ASSCS Farul Constanţa 0-1 (0-0)